niedziela, 6 marca 2011

Lata 20-te

       
     Lata dwudzieste to okres przełomu w życiu kobiet. W tym czasie nie tylko znacząco zmieniła się moda, lecz przede wszystkim ich życiowa pozycja, podejście do pracy i spraw politycznych.
W czasie I wojny światowej kobiety zaczęły pracować na stanowiskach zarezerwowanych dla mężczyzn - weszły do fabryk zbrojeniowych.W Anglii i Stanach Zjednoczonych uzyskały prawo głosu. To był prawdziwy przełom. Z traumą po I wojnie światowej lata 20. żegnały się w szalonym stylu: panował jazz i taniec przy gramofonach, a Josephina Baker była wzorem do naśladowania. Nastała epoka kobiety-podlotka o lekkomyślnej i gwałtownej naturze z nieodłącznym papierosem w długiej fifce, w mocnym makijażu i krótkich włosach.


     Rewolucja odbyła się też w makijażu. Po latach złej sławy ( był synonimem wulgarności kobiet z półświatka ) znów stał się koniecznością. Helena Rubinstein wyparła modę na kąpiele słoneczne wylansowaną przez Coco Chanel, promując wizerunek kobiety z białą od pudru twarzą, karminowymi ustami w kształcie "łuku Amora" i podkreślonymi czernią oczami. 
  Maskara była wówczas z wosku, który patykiem nakładano na rzęsy. Cienie do powiek zawierały żelazko, gęsi tłuszcz i sadzę. Brwi depilowano i malowano powyżej ich łuków czarną kreską. W dobrym guście było poprawienie makijażu przez damy wszędzie, nawet przy stoliku w eleganckiej restauracji.

Wizerunek z lat 20. to charakterystyczne fale na włosach, małe kapelusiki z opuszczonym rondem, czy też opaski we włosach, które - według najmodniejszych ówczesnych trendów - powinny być czarne i błyszczące.




     Moda ignorowała także kobiece kształty. Sylwetka była prosta - w kształcie litery H, czy też papryki - stan był bardzo nisko osadzony, a o podkreślaniu talii, czy bioder, kobiety mogły zapomnieć. Pojawiło się bogactwo tkanin, ornamentów i połysk, które równoważyły prostotę fasonu. Suknie zaczęły być zdobione haftami, koralikami, bardzo często piórami, frędzlami, czy sztrasami.  Niezbędnym dodatkiem na bal dla chłopczycy lat 20. był wachlarz piór i długie sznury pereł, które najlepiej komponowały się z najmodniejszą wtedy czernią.
Lata 20. to początek rozkwitu mody, która z upływem wieku stał się gigantycznym biznesem na światową skalę. Najsłynniejszą projektantką początków XX wieku była oczywiście Coco Chanel.
To Coco Chanel wprowadziła w świat mody szykowne, ponadczasowe kostiumy. Na początku swej kariery lansowała jednak wizerunek ubogiej dziewczyny, ubranej w sportowe dżerseje, w neutralnych kolorach. Kostiumy były szyte z tweedu.
Nowe podejście do kobiecej figury sprawiło że domy mody zaczęły tworzyć linię  ubrań sportowych. Powstała koszulka dla kobiet z krokodylem - Renee Lacoste. Chanel, Patou, Vionnet otworzyli pierwsze sklepy z garderobą sportową. Były to głównie stroje do tenisa i kostiumy kąpielowe. 



   Wśród gwiazd modę kreowały piękne, a zarazem silne kobiety. Wśród nich była Josephine Baker - tancerka, aktorka i piosenkarka francuska pochodzenia amerykańskiego - która przyznawała się do biseksualizmu. Szokowała nie tylko swoim stylem bycia, ale także kostiumami, które były wspaniałe.Podziwiana i znana ze swego ekscentryzmu, m.in. w domu trzymała całą menażerię zwierząt. Znana była z przechadzek z pięknym i egzotycznym gepardem, którego wielu porównywało do samej Josephiny.








     Louise Brookes, to amerykańska tancerka, modelka i aktorka. Urodzona w 1906 r., była wielką gwiazdą lat. 20. Znana m.in. z filmu Puszka Pandory, ale także ze swoich kruczoczarnych włosów i krótkiej grzywki.  Pamiętana jest głównie za główne role w trzech filmach.






     Greta Garbo - urodzona w 1905 r. w Sztokholmie. Szwedzka aktorka, czterokrotnie nominowana do Oscara. Ma na swoim koncie 27 głównym ról w filmach fabularnych.
Greta Garbo prowadziła samotniczy tryb życia. Stroniła od ludzi i źle czuła się w otoczeniu tłumu. Podczas kręcenia scen zbiorowych, w których brała udział większa liczba aktorów i statystów, musiano posłużyć się dublerką. Rzadko udzielała wywiadów i nie opowiadała o swoim życiu prywatnym, co przyczyniło się do stworzenia jej mitu i legendarnego wizerunku femme fatale. Jej izolowanie się od ludzi przybierało formę autyzmu, szczególnie w późniejszych latach życia, po tym jak aktorka wycofała się z branży filmowej.
Była osobą biseksualną. Miała romans między innymi z aktorem Johnem Gilbertem i pisarką Mercedes de Acosta.



     Marlena Dietrich , urodzona 27 grudnia 1901 -  niemiecka aktorka i piosenkarka, obywatelka amerykańska.
Pierwsze role zagrała już w latach 20, jednak dopiero film " Błękitny anioł" przyniósł jej międzynarodowy rozgłos. W kolejnych dekadach skupiła się na karierze estradowej. Ma na swoim koncie ponad 30 głównych kreacji filmowych. Dokonała ogromnej ilości nagrań płytowych.  Pozostaje jedną z najsłynniejszych aktorek XX wieku oraz ikoną kina.

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię ten okres - jest szalenie inspirujący. Tak jak wszystkie kobiety, których sylwetki zostały tu przedstawione. Zdecydowanie.

    OdpowiedzUsuń