czwartek, 19 kwietnia 2012

Butonierka, brustasza, poszetka i cała reszta o których znaczeniu warto wiedzieć.

      Od jakiegoś czasu śledzę z wielkim zainteresowaniem modę męską i wszystkie pochodne, które są z nią związane, tj. historia, krawiectwo, słynnych blogerów, ciekawe miejsca etc. Gdy coraz lepiej ją poznaje, zdaje sobie sprawę, że jest to jednak wejście na zupełnie nowe terytorium świata mody.
Idealny skrojony garnitur z odpowiedniego materiału, dopracowany do najmniejszego szczegółu ( tak aby nie wyglądał jak kupiony w realu ), wymaga bardzo dobrego krawiectwa. Krawiec - amator, może zdradzić się swoim młodym wiekiem, ponieważ tego kunsztu uczy się latami, a 10 lat ciężkiej i pełnej pokory pracy w krawiectwie to minimum, aby uznać swoją pracę za dobrą oraz wartą swojej ceny. Bespoke tailoring ( krawiectwo miarowe ), specjalizujące się w szyciu garniturów, wymaga ogromnej wiedzy i długoletniej praktyki, a dowodem na to jest niewielka ilość osób, która się tym profesjonalnie zajmuje.


Źródło: http://toffsworld.com/fashion/designers-fashion/jh-cutler/


Przy okazji tego postu, przypomnę znaczenie podstawowych słów, które bardzo często są mylone ze sobą:

Butonierka - jest to niewielki otwór na guzik lub kwiat w klapie marynarki. ( mylona często z kieszonką na poszetkę )
Poszetka - to nic innego jak kawałek materiału, który "wychyla się" z Brustaszy, czyli kieszeni marynarki, umieszczonej w okolicach klatki piersiowej.
Tutaj film jak ułożyć odpowiednio poszetkę: http://www.youtube.com/watch?v=76IugJHSP3M&feature=player_embedded

Źródło: http://www.atelierslubne.pl/korsarz-przypinka-czy-butonierka.html
Fular -to rodzaj męskiego szalika wykonanego najczęściej z czystego jedwabiu wiązanego pod szyją. W odróżnieniu od krawata i muszki, nigdy nie jest wykonany z tkaniny gładkiej lub w paski. Klasycznym, najpopularniejszym i ogólnie przyjętym wzorem jest wzór "turecki".

Źródło: http://electionsmeter.com/polls/janusz-palikot?title=Poland

Chino - to krój, a nie tkanina. Charakteryzuje się lekko zwężonymi u dołu nogawkami, przednie kieszenie wszyte są ukośnie, a nie poprzecznie i nie maja naszywanych tylnych kieszeni. Różnią się od spodni garniturowych materiałem.

Wyłóg - odwinięta na zewnątrz część ubioru, pokryta innym materiałem, np. kołnierza, rękawa.

Poniżej jest lista blogów, które śledzę z ogromnym zainteresowaniem i które z czystym sumieniem polecę tym, którzy chcieliby się więcej dowiedzieć na temat męskiej mody. Ich numery mają odpowiednie znaczenie.

1. http://macaronitomato.blogspot.com/ - absolutny nr. 1.
2. http://businessinstyle.pl/ - moda, ciekawe miejsca, podróże, ludzie - wszystko w jednej pigułce podane w sposób rzeczowy i zwięzły czytelnikowi na tacy.
3. http://www.mr-vintage.blogspot.com/ - jak dla mnie trochę za dużo treści, ale estetycznie i tematycznie ciekawy.
4.http://asuitablewardrobe.dynend.com/ - dla wymagających.

Natomiast poniżej inspiracje dla fanów stylu vintage:

1.http://dandyportraits.blogspot.com/
2.http://streetetiquette.com/

1 komentarz: